Sıkça Sorulanlar


Tiny House Sıkça Sorulan Sorular

TINY HOUSE ADALI, EN FAZLA HANGİ ÖLÇÜLERDE ÜRETİLEBİLİYOR?
Tiny House Adalı, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen ağırlık ve ölçülere (Azami genişlik 255cm, azami yükseklik 400cm ve azami ağırlık 3.500kg) uygun şekilde üretilmektedir. Ağırlığı 3.500kg üzerindeki ürünler römork taşıma kapasitesinin üzerinde olduğundan karayolundan çekilerek taşınması tehlikeli, konumlandırıldığı yerde kullanılması da risklidir.
TINY HOUSE ADALI’NIN TASARIMI NE KADAR KİŞİSELLEŞTİRİLEBİLİR?
Tiny House Adalı’da çok sayıda model ve bu modellere uygulanabilecek farklı planlar bulunmaktadır. Mevcut planlardan birini seçebilir ya da zevklerinize ve önceliklerinize göre kendi tasarımınızı yaratabilirsiniz. Çok sayıda mobilya, beyaz eşya ve aksesuar seçeneğinden ihtiyacınız olanları tercih edebilirsiniz.
TINY HOUSE ADALI’DA YAŞAMAK İÇİN HERHANGİ BİR YASAL İZİNE GEREK VAR MI?
Tiny House Adalı, genel olarak ev ya da ofis olarak kullanılıyor olsa da plakalı ve ruhsatlı bir araç sınıfında olduğundan herhangi oturma iznine tabi değildir. Ancak karayollarında seyahat edebilmesi için geçerli bir muayenesinin bulunması gerekmektedir.
TINY HOUSE ADALI NASIL BİR KARKAS SİSTEM İLE ÜRETİLİR?
Tiny House Adalı 80mm galvaniz çelik ile inşa edilir. Montaj işlemi de vidalama sistemi ile yapılır.
TINY HOUSE ADALI ALIMI İÇİN KREDİ KULLANIM İMKANI BULUNUYOR MU?
Tiny House Adalı alımı için bankalardan kredi kullanılması mümkündür. Detaylı bilgi ve yönlendirme için irtibat bilgilerimizden uzman satış ekibimize ulaşabilirsiniz.
TINY HOUSE ADALI’NIN DIŞ CEPHE KAPMASINDA HANGİ MALZEMELER KULLANILIYOR?
Tiny House Adalı’nın dış cephe kaplamasında uzun ömürlü ve tüm doğal koşullara dayanıklı malzemeler kullanılır. Boyalı galvaniz trapez sac ile birlikte isteğe göre therrawood kompozit veya Thermowood fin çamı tercih edilebilir.
TINY HOUSE ADALI’NIN İÇ CEPHE KAPLAMASINDA HANGİ MALZEMELER KULLANILIYOR?
Tiny House Adalı’nın duvar ve tavan kaplamasında suya ve neme dayanıklı 9mm Huş marin kontrplak kullanılır ve üzerine istediğiniz renkte boya ve duvar kâğıdı uygulanabilir. Zemin kaplamasında isteğe göre parke ya da seramik, ıslak hacimlerde de seramik kaplama seçenekleri bulunmaktadır.
TINY HOUSE ADALI’DA ISI VE SES YALITIMINI SAĞLAMAK İÇİN HANGİ MALZEMELER KULLANILIYOR?
Tiny House Adalı’da, ısı ve ses yalıtımının en üst düzeyde sağlanabilmesi için duvarlarda, zeminde ve çatıda 80mm Knauf Earthwool mineral yün (taş yünü) uygulanır.
TINY HOUSE ADALI’NIN KAPI VE PENCERELERİNDE NE TÜR DOĞRAMA VE CAM KULLANILIYOR?
iny House Adalı’da tüm kapı ve pencerelerde ısı yalıtımlı alüminyum doğramalar kullanılır. Pencerelerde 4+12+4 ısı cam, kapılarda ise 4+4 lamine cam mevcuttur.
TINY HOUSE ADALI’DA SU VE NEM YALITIMI KONUSUNDA NASIL BİR ÖNLEM ALINIYOR?
Tiny House Adalı üretilirken, dış cephe kaplamasından önce DuPont Tyvek buhar dengeleyici nem bariyeri ile kaplanır.
TINY HOUSE ADALI’DA HANGİ TİP LASTİKLER KULLANILIYOR?
Tiny House Adalı’da C sınıfı yük lastikleri kullanılmaktadır.
TINY HOUSE ADALI’DA ISITMA VE SOĞUTMA HANGİ YÖNTEMLERLE SAĞLANABİLİR?
Tiny House Adalı’da uygun oda sıcaklığının sağlanabilmesi için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Isıtma ve soğutma için uygun BTU değerinde klima seçilebilir. Ayrıca ısınma için Webasto, elektrikli radyatör, soba gibi seçenekler de değerlendirilebilir.
TINY HOUSE ADALI’YA GÜNEŞ PANELLERİ EKLENEBİLİR Mİ?
Tiny House Adalı’da kullanılan elektrikli donanımlar için güneş paneli sistemleri kurulabilir.
TINY HOUSE ADALI`DA TEMİZ SU VE ATIK SU KONULARI NASIL ÇÖZÜLÜYOR?
Tiny House Adalı, bulunulan arazideki şebeke suyunu direkt olarak bağlayabileceğiniz bir tesisata sahiptir. Alternatif olarak temiz su deposu da kullanabilirsiniz. Atık su tesisatını direkt olarak kanalizasyona bağlayabilirsiniz. Kanalizasyon bağlantısı imkânının bulunmadığı durumlarda foseptik kazılması ya da harici atık su tankı kullanımı gibi alternatif çözümler de mevcuttur.
TINY HOUSE ADALI`NIN AĞIRLIĞI NE KADAR?
Tiny House Adalı’nın ağırlığı, seçtiğiniz model, plan, ölçü ve donanıma bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte 2000-3500kg aralığında değişmektedir.
TINY HOUSE ADALI İÇİN DÖNEMSEL VERGİ ÖDENMESİ GEREKİYOR MU?
Tiny House Adalı, motorlu bir araç olmadığından MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) kapsamında değerlendirilmez. Sabit yapı statüsünde olmadığından Emlak Vergisi de tahakkuk etmez. Dolayısıyla Tiny House Adalı için dönemsel bir vergi ödenmesi gerekmemektedir.
TINY HOUSE ADALI`YI HERHANGİ BİR ARAZİYE PARK ETMEK İÇİN İMAR İZNİ GEREKLİ Mİ?
Tiny House Adalı, Tip onay belgesi bulunan, plakalı ve ruhsatlı, yasal olarak "Karavan" niteliğinde bir araçtır. Karayolları Trafik Yönetmeliği dikkate alınarak üretilir ve imar izni gerektirmez. Dolayısıyla arazinin vasfının arsa olması gibi bir zorunluluk da yoktur.
TINY HOUSE ADALI’YI PARK ETMEDEN ÖNCE ZEMİNDE BİR ÇALIŞMA YAPMAK GEREKLİ Mİ?
Tiny House Adalı, dingil ve tekerlek sistemine sahiptir. Aynı zamanda 4 adet kriko ile dengeye alınmaktadır. Zeminde bir çalışma yapılması gerekli değildir. Aşırı eğimli veya farklı özel durumlu araziler için uzman personelimiz tarafından keşif işlemi gerçekleştirilerek zemin çalışması gerekliliği konusunda gerekli bilgilendirme sağlanabilir.
TINY HOUSE ADALI’YI TAŞIYABİLMEK İÇİN NASIL BİR YASAL PROSEDÜR GEREKLİ?
Tiny House Adalı, O2 belgeli ve karavan statüsünde olduğundan “BE” sınıfı ehliyete sahip bir sürücü tarafından taşınmalıdır. Aynı zamanda aracınıza çeki demiri takılı olmalı ve bu işlemin aracınızın ruhsatına işlenmiş olması gerekmektedir. Eğer ürününüzün yerini bu prosedürlere bağlı kalmadan değiştirmek isterseniz, nakliye hizmeti için de Tiny House Adalı ile iletişime geçebilirsiniz.
TINY HOUSE ADALI, HANGİ ÖZELLİKTEKİ ARAÇLAR İLE ÇEKİLEBİLİR?
Tiny House Adalı, ağırlığı dengeye alınarak tasarlanmış bir araçtır. Yani hareket ettirebilmek için sadece tekerleklerdeki sürtünme kuvvetini aşmanız gerekir. Aracınızın çekme işlemi için uygun olup olmadığını öğrenmek için, araç üreticisi tarafından belirtilmiş olan azami yük taşıma kapasitesini kontrol edebilirsiniz. Güvenli sürüş ve yol tutuşu için minimum 3000 motor - 180 beygir ve üzeri, dört çekeri bulunan bir araç önerilebilir.
TINY HOUSE ADALI KULLANILDIKTAN SONRA BİR BAŞKASINA SATILABİLİR Mİ?
Tiny House Adalı, ruhsata sahip bir karavan sınıfında olduğundan noter kanalı ile satış yapılması durumunda el değiştirebilir. Bu işlem için O2 belge kriterlerini sağlaması ve geçerli bir muayenesinin olması yeterlidir.
TINY HOUSE ADALI BAKIM GEREKTİRİR Mİ?
Tiny House Adalı’da dış cephe kaplamasını Thermowood fin çamı tercih etmeniz durumunda yılda bir defa Rubio Monocoat doğal ahşap koruyucu yağ uygulamasının yapılması gerekmektedir. Elektrik ve elektronik cihazların üreticinin tavsiye ettiği periyotlarda bakımlarının yapılması tavsiye edilir.
TINY HOUSE ADALI, SİPARİŞ VERİLDİKTEN NE KADAR SONRA TESLİM ALINABİLİR?
Tiny House Adalı, sözleşme imzalanmasını takiben yaklaşık 45-60 gün aralığında üretilir ve teslim edilir. Nakliye talebinizin olması durumunda, belirtmiş olduğunuz konuma gönderilerek kurulumu tamamlanır.
WhatsApp